GARMIN FENIX 5X – twój niezawodny towarzysz biegowy

Jakiś czas temu stałem się posiadaczem GARMINA  najnowszego dziecka  w/wymienionego producenta(Naszego klubowego partnera) Kilka słów będących opisem wrażeń z użytkowania zarówno tego modelu jak i wersji Fenix 5.

Rodzina zegarków Garmin Fenix w skład, której wchodzą modele: Fenix 5, Fenix 5S oraz Fenix 5X charakteryzuje się połączeniem funkcji zegarków outdoorowych, sportowych i użytku codziennego. Połączenie to obejmuje zintegrowanie funkcji ABC, czyli (wysokościomierz, barometr i kompas), odbiornika nawigacji satelitarnej i map z funkcjami sportowymi umożliwiającymi monitorowanie szerokiego spektrum aktywności sportowych, oraz zbieranie i prezentację danych z czujników zewnętrznych.

W istocie zegarek Fenix 5X ma wszystko, czego można od niego oczekiwać, a pomimo solidnej budowy jeszcze dobrze i prestiżowo wygląda. Użytkowany model Fenix 5X jest największy z rodziny, koperta ma 51 mm średnicy występuje w wersji tylko z szafirowym szkłem oraz łącznością wi-fi. Do każdego zegarka rodziny Fenix 5 możemy dokupić dodatkowe paski. Dzięki systemowi QuickFit zmiana paska jest banalnie prosta. W tylnej części zegarka jest optyczny czujnik tętna. Jest to dokładnie ten sam czujnik, jaki Garmin instaluje we wszystkich innych zegarkach, czyli trzydiodowy Elevate. Wyróżnia się on jednak tym, że jest on na tyle głęboko osadzony wewnątrz zegarka, że wystaje poza obrys dekla na mniej niż 1 milimetr, przez co jest praktycznie niewyczuwalny na nadgarstku. Sam dekiel, podobnie jak i bezel wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast koperta z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym.

Garmin Fenix 5X wyposażono w 64-kolorowy wyświetlacz o średnicy 30 milimetrów i rozdzielczości 240×240 pikseli, który posiada właściwości trans fleksyjne, czyli wykorzystuje promienie słoneczne do rozjaśnienia ekranu, przez co nie ma najmniejszych problemów z odczytem danych z tarczy zegarka nawet w bardzo wysokim naświetleniu. Wyświetlacz jest oczywiście podświetlany z funkcją uruchamiania podświetlenia gestami oddzielnie definiowaną podczas trwania aktywności i poza nimi.

Do obsługi zegarka służy pięć przycisków rozmieszonych po prawej i lewej stronie koperty. Do tego wszystkiego dochodzi możliwość przypisania poszczególnym przyciskom, czy ich kombinacjom określonych funkcji, co pozostawiono w gestii użytkownika.

Po sparowaniu i podłączeniu zegarka z kompatybilnym smartfonem można korzystać z  prezentacji powiadomień z programów autoryzowanych w centrum powiadomień, dokonać synchronizacji z kalendarzem, prezentować prognozy pogody, zdalnie monitorować aktywności (LiveTrack), synchronizować dane pomiędzy zegarkiem i platformą Garmin Connect oraz wiele innych funkcji. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania, czy i jakie powiadomienia mają być prezentowane zarówno w trybie zegarka codziennego, jak i podczas trwania aktywności.

Do komunikacji pomiędzy kompatybilnym telefonem i zegarkiem wykorzystywany jest tryb Bluetooth Smart działający niezależnie od trybu ANT+, przez co możliwe jest jednoczesna komunikacja z telefonem, jak i czujnikami zewnętrznymi.

Zegarki tej klasy co Fenix 5 wyposażone są w funkcje monitorowania aktywności, czyli liczenia ilości kroków, schodów, spalonych kalorii, jakości i długości snu, a także 24-godzinne monitorowanie tętna i określanie tętna spoczynkowego.

Poza wieloma wbudowanymi trybami sportowymi użytkownik ma możliwość definiowania własnych dyscyplin sportowych, bądź dowolnego łączenia ich.

Posiadacze zegarków Fenix 5X i 5 podczas aktywności kolarskich, biegowych i pieszych mają możliwość korzystania z podstawowych funkcji nawigacyjnych, jakie mogą się przydać podczas treningów w nieznanym terenie. To, co oprócz rozmiaru wyróżnia zegarek Fenix 5X od innych wersji, to możliwość prezentacji map topograficznych, czyli szczegółowych map. Zainstalowane mapy są mapami nawigacyjnymi, co oznacza, że w przypadku tworzenia tras z poziomu zegarka, bądź wgrania do pamięci zegarka tras z informacjami nawigacyjnymi kierowani będziemy po trasach zakręt po zakręcie – identycznie, jak w nawigacji samochodowej.

Zegarki Fenix 5S i Fenix 5 również posiadają funkcje nawigacyjne, ale w ich przypadku informowani będziemy o konieczności zmiany kierunku przy każdym zakrzywieniu trasy, a sama trasa nie będzie posiadała tła w postaci mapy. W przypadku zboczenia z trasy zostaniemy o tym poinformowani wibrowaniem zegarka oraz informacją o tym jak daleko oddaliliśmy się od właściwej ścieżki i jak na nią wrócić.

Po kilkumiesięcznym używaniu modelu 5 a obecnie 5X moje spostrzeżenia są następujące:

 ZALETY:

–       bardzo solidny i niezawodny moduł GPS,  bardzo czytelny wyświetlacz, bardzo dobra nawigacja i prowadzenie po trasie, funkcja, która na kilku imprezach uratowała mnie przed poważnym błędem, bardzo długi czas działania na pojedynczym ładowaniu, możliwość dowolnej personalizacji zegarka, aktywności, treningów itp., bardzo dobra w zasadzie bezinwazyjna współpraca z aplikacją mobilną

WADY:

–       wbudowany optyczny czujnik tętna, który w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić czujnika montowanego na piersi

 PODSUMOWANIE 

Fenix 5X jest niesamowicie mocnym i rozbudowanym produktem. Świetnym w zbieraniu danych, ich analizie, dostrajaniu się do potrzeb konkretnej aktywności i preferencji osoby trenującej. To genialny zegarek wielozadaniowy, bardzo precyzyjny, często aktualizowany. Do tego rozszerzono możliwość dodania swoich aplikacji i tarcz.  To sprzęt świetny, wartościowy i nawet drogi, to jednak w kontekście swoich możliwości oraz zastosowanych funkcji i funkcjonalności wart swojej ceny.

Pełne dane techniczne dostępne pod linkiem: https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/560327/pn/010-01733-03# 

SZERPA