Lizbona na biegowo

W dniach 18-25.0 3.2019 razem z rodziną udałem się do słonecznej Portugalii a dokładniej do Lizbony. Cel był wiadomy: zobaczyć nowe miejsce, poznać kulturę, spróbować tamtejszych specjałów no i co najważniejsze poczuć ciepło słonecznych promieni oraz bryzę z nad oceanu atlantyckiego i wpływającej no niego rzeki TAG. Dla mnie zapalonego biegacza ważny był też inny cel: pobiegać po nowych ścieżkach. Lizbona oferuje dużą różnorodność tras biegowych. W kilku zdaniach poniżej postaram się wam przedstawić kilka wg mnie fajnych tras, po których udało mi się biegać podczas tej wizyty.
SPOKOJNE WYBIEGANIE ASFALTOWE ORAZ AKCENTY:
Na długie spokojne wybiegania oraz treningi tempowe i interwały idealnie nadaje się trasa wzdłuż rzeki TAG. Trasę można rozpocząć od samego centrum placu PRACA DO COMERCIO

a zakończyć ją na jednej z wizytówek Lizbony, czyli TORRE DE BELEM.

Trasa płaska o długości 10km w jednym kierunku, więc razem z powrotem mamy 20 kilometrowe solidne wybieganie. W połowie trasy przebiegamy pod mostem PONTE 25 DE ABRIL przypominającym do złudzenia Golden Gate w San Francisco.
Na tej trasie można spotkać bardzo dużą ilość rowerzystów oraz zwłaszcza w porze popołudniowej biegaczy.

SIŁA BIEGOWA:

Dla osób pragnących potrenować podbiegi i zbiegi polecam wyprawę do starej część LIZBONY, czyli ALFAMY i pobieganie wąskimi wybrukowanymi uliczkami. Ulice ALFAMY to sinusoida góra-dół-góra-dół. Niewielkie ilości płaskiego terenu. Z łatwością można uzyskać na 10km przewyższenie rzędu 400-500m. Mi do gustu przypadła szczególnie trasa wzdłuż linii najsłynniejszego tramwaju Portugalii – żółty tramwaj linii 28.

Stratujemy z placu MARTIM MONIZ i kończymy na CAMPO OURIQUE (dzielnica PRAZERES). Na siedmiokilometrowej trasie o przewyższeniu 300m nie będzie możliwości, aby się nudzić. Po drodze widzimy Katedrę SE DE LISBOA,

punkt widokowy MIRADOURO DAS PORTAS DO SOL

oraz Bazylikę ESTRELA.

Przebiegając ulicą CALCADA DA SAO FRANCISCO wspinamy się pod najostrzejszy podjazd tramwajowy na świecie. Nachylenie terenu osiąga tutaj około 14% a w wielu miejscach na trasie spotykamy nachylenia rzędu 11-12%.

SPOKOJNE WYBIEGANIE ASFALTOWO-TERENOWE:

Jeżeli jednak ktoś nie lubi miejskiego zgiełku proponuje udanie się do CASCAIS – miejscowości oddalonej od Lizbony o około 15km. Z miejscowości tej można wykonać przebieżkę około 21km do latarni FAROL DO CABO DE ROCA.

Trasę rozpoczynamy w CASCAIS i biegniemy deptakiem wzdłuż oceanu atlantyckiego. Po drodze mijamy dwie duże plaże PRAIA DA CRESMINA oraz PRAIA DA AGUA DOCE. Po około 11km skręcamy w lewo z płaskiego asfaltowego deptaku i wbiegamy w crossowy pofałdowany teren wzdłuż brzegu oceany. Co prawda ścieżka jest słabo oznakowana, ale widoki rekompensują to w zupełności.

Po kolejnych 10km „dreptania” wzdłuż ocena docieramy do celu naszego biegu, czyli FAROL DO CABO DE ROCA

Mam nadzieję, że będąc kiedyś w Lizbonie skorzystacie z moich propozycji biegowych.