BC2

Bieg ciągły w II zakresie. 

To jeden z najważniejszych elementów podnoszących naszą wydolność, a zarazem bardzo bezpieczny trening pod warunkiem, że jest wykonywany prawidłowo i wiemy, jak go zastosować. Nie będziemy rozpisywać się w terminologii medycznej, a jedynie jak najprościej wytłumaczyć, co to w ogóle za trening i właśnie, kiedy go stosować?

No właśnie, kiedy? 

Jako, że każdy z nas ma inne cele sportowe i w różnym czasie szykuje się do osiągnięcia formy szczytowej, to też inaczej będzie biegał drugi zakres. Jednak najlepszym rozwiązaniem na wprowadzenie tego treningu jest moment, kiedy po okresie roztrenowania (odpoczynku) zaczynamy budować swoją formę. Wtedy to zaczynamy od biegania jak najspokojniej, stopniowo wydłużając kilometraż – jednym słowem budujemy swoją wstępną wytrzymałość. Gdy mamy już solidny fundament, to w kolejnym etapie przygotowawczym zaczynamy robić treningi z średnią lub wysoką intensywnością biegową stosując między innymi BC2. 

W jakim tempie? 

Oczywiście zależy to od naszych możliwości i predyspozycji biegowych oraz do jakiego dystansu się szykujemy. W tym momencie z pomocą przychodzi nam pomiar naszego tętna na podstawie, którego określamy intensywności treningowe. Ten próg tlenowy powinien wynosić w przedziale 65-85% naszych możliwości – pod warunkiem, że znamy swój maksymalny próg (HRmax – maksymalne tętno) Niemniej każdy z nas powinien obserwować jak jego organizm reaguje na dany próg.

Do czego służy Bc2? 

Ten rodzaj treningu pomaga nam w gospodarowaniu zasobami energetycznymi (magazynowaniu glikogenu w mięśniach) Najkrócej mówiąc uczy nasz organizm spalać jak najmniej energii, jednocześnie zwiększając wysiłek. 

Kończąc te klika zdań chcemy wam powiedzieć, że ten środek treningowy jest bardzo popularny wśród wszystkich biegaczy zaczynając od amatorów, a kończąc na profesjonalistach. Pamiętajcie jednak, że to, co pomaga innym nie koniecznie pomoże wam. Dlatego należy wypracować swój model treningowy, korzystając najlepiej z wiedzy doświadczonego trenera.